top of page

Великодні забави

photo_2024-05-15_15-14-37_edited.jpg
photo_2024-05-15_15-14-24.jpg

До світлого дня найголовнішого християнського свята - Великодня - педагогічними працівниками інклюзивно-ресурного центру було проведено групове заняття на території школи. Вихованці разом з дорослими взяли участь в рухливих іграх з подолання перешкод, згадували традиції свята, малювали святкові пасочки та писанки кольоровою крейдою. Купу позитивних емоцій отримали всі присутні від гри з кольоровим парашутом та фотозони зі сухим душем.

Щиро дякуємо кожному, хто долучився до проведення заходу: вихованцям та їх батькам - за участь, Гребінківський міський будинок культури - за надані тематичні інсталяції, ГО "Центр психологічної допомоги "Конфіденс" - за матеріали від UNICEF.

З турботою про ментальне здоров'я колективу

431499109_905280501607657_4575916689288749531_n.jpg
434034557_905280671607640_5486818320773468007_n.jpg

Люди, які постійно перебувають у русі, ведуть активне спілкування з іншими, завжди намагаються допомогти, підтримати, дати пораду та подарувати посмішку - це ті, що, як правило, потрапляють в категорію групи ризику щодо емоційного та професійного вигорання. На превеликий жаль, список факторів, які впливають на наше ментальне здоров'я постійно розширюється, а сил та енергії тримати себе в тонусі стає лише менше. Тож з метою стабілізації емоційного стану, подолання стресу та тривоги, пошуку балансу, ресурсності колектив нашої установи взяв участь у тренінгу "Психологічна стійкість: турбота про ментальне здоров'я" та "Гендерна соціалізація". Проєкт "Зупинка: Я" реалізовує громадська організація "Центр психологічної допомоги "Конфіденс" за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та фінансової підтримки Агенства США з міжнародного розвитку (USAID). 19 березня близько 60 педагогів закладів загальної середньої освіти, Центру позашкільної освіти та ІРЦ працювали над зміцненням свого психічного здоров'я, спробували пізнати себе проводячи аналогії, розкривали стан свого тіла через малюнок, фантазували, мріяли, планували та ставили цілі на майбутнє.

Professional Development Day в Гребінківському ІРЦ

428496269_891502999652074_8968718163384597465_n.jpg

28 лютого весь колектив нашої установи взяв участь у навчальному тренінгу "Роль консультанта ІРЦ в реалізації корекційно-розвиткових послуг", організованим Полтавською академією неперервної освіти ім. М.В. Остроградського. Понад 100 учасників заходу ознайомлювалися з напрацюваннями колег з напрямків:

- розвиток мовлення;

- лікувальна фізкультура;

- корекція зору/орієнтування у просторі;

- соціально-побутове орієнтування;

- корекція розвитку;

- розвиток слухового, зорового, тактильного сприймання мовлення та формування вимови.

Підтримка діяльності інклюзивно-ресурсного центру

20240201_094639.jpeg

Завжди приємно отримувати подарунки. Особливо тоді, коли вони подаровані від щирого серця, з турботою про дітей з особливими освітніми потребами. Нещодавно наш Інклюзивно-ресурсний центр отримав допомогу у вигляді книжок та ігор від видавничої групи Розвивальна та інклюзивна література "Кенгуру" та Благодійний фонд «Ранок-Україна». Якісна література для фахівців, порадники для батьків та матеріали для занять допоможуть краще розуміти потреби дітей, сприяти розвитку особистості. Щиро дякуємо за співпрацю та рекомендуємо матеріали видавництва до використання!

https://ikenguru.com.ua/inklyuzivna-literatura/

Участь у командах психолого-педагогічного супроводу 

417361612_7093329084091037_3341821491938117253_n.jpg
416061266_855024093299965_3388891470010775675_n.jpg
413936631_847104014091973_9150645395908228772_n.jpg

Відповідно до Положення про команду психолого-педагогічного супроводу дитини з особливими освітніми потребами в закладі загальної середньої освіти, постійні та залучені учасники мають здійснювати ряд завдань:

- збір інформації про особливості розвитку дитини, її інтереси, труднощі, освітні потреби на етапах створення, реалізації та моніторингу виконання ІПР;

- визначення напрямів психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг, що можуть бути надані в межах закладу освіти на підставі висновку ІРЦ, та забезпечення надання цих послуг;

- розроблення ІПР для кожної дитини з ООП та моніторинг її виконання з метою коригування та визначення динаміки розвитку дитини;

- надання консультативної підтримки педагогічним працівникам закладу освіти з організації інклюзивного навчання;

- створення належних умов для інтеграції дітей з ООП в освітнє середовище;

- проведення консультативної роботи з батьками дітей з ООП щодо особливостей їх розвитку, навчання та виховання;

- проведення інформаційно-просвітницької роботи у закладі освіти серед педагогічних працівників, батьків і дітей з метою недопущення дискримінації та порушення прав дитини, формування дружнього та неупередженого ставлення до дітей з ООП.

Наприкінці грудня - початку січня фахівці ІРЦ відвідали засідання команд супроводу, на яких розглянули:

- моніторинг навчальних досягнень учнів за I семестр;

- звітність про надання корекційно-розвиткових послуг;

- постановка цілей на II семестр;

- необхідність проведення повторної комплексної психолого-педагогічної оцінки.

Безпечне освітнє середовище для навчання дітей

Окладна.jpg
окладна 1.jpg

Питання психологічної безпеки зазвичай розглядають у разі виникнення надзвичайних кризових ситуацій, техногенних аварій, війни, природних катастроф, а також у межах професійної діяльності та об’єктів високого ризику. Наразі в Україні заклади освіти можна розглядати як об’єкти високого ризику, що формують, розвивають і навчають майбутнє нації. 13 грудня фахівець ІРЦ виступила у ролі спікера у проведенні онлайн-тренінгу "Безпечне освітнє середовище для навчання дітей", організоване Центром професійного розвитку педагогічних працівників. Під час заходу Людмила Анатоліївна ознайомила учасників з основними напрямами розвитку психологічної безпеки у закладі освіти, акцентувала на важливості збереження психоемоційного стану педагогів, вмінні надати першу психологічну допомогу учням різних вікових категорій, знати та розуміти ознаки стресу, психологічної травми у дитини. Педагоги мали змогу пропрацювати у групах різні життєві ситуації учнів, які постраждали від війни, ознайомилися з технікою релаксації Джейкобсона для зняття стресу та розслаблення, методами заспокоєння інших під час сирен, терору та війни.

Консультуємо освітян громади

Спільно з Центром професійного розвитку педагогічних працівників Гребінківської міської ради директор Інклюзивно-ресурсного центру Наталія Трипуз 30 листопада провела онлайн-зустріч з педагогами громади із серії «Територія практики. Радять психологи». Тема зустрічі: «Як вирішувати конфлікти між учасниками освітнього процесу. Педагоги та учні: простір взаємопорозуміння». Під час заходу педагоги дізналися більше про конфліктні ситуації, типи поведінки у конфліктах, спробували розібрати ситуації, які виникають між вчителями та учнями. 

 

Участь в обласному семінарі-практикумі

404299176_7279757685367949_8315129603484641268_n.jpg

22 листопада 2023 р. відбувся навчальний тренінг «Роль консультанта інклюзивно-ресурсного центру в розробці індивідуальної програми розвитку». До участі у заході долучилося 127 консультантів і директорів інклюзивно-ресурсних центрів Полтавської області. 

Разом із учасниками обговорили особливості розробки основних компонентів індивідуальної програми розвитку на основі висновку про комплексну психолого-педагогічну оцінку дитини та спостережень за дитиною, які відбуваються у закладі освіти. 

  • ІПР є обов’язковим документом для забезпечення освітнього процесу всіх дітей з особливими освітніми потребами.

  • Розробка ІПР є виключно командною роботою.

  • Двох однакових ІПР існувати не може.

  • ІПР варто розглядати у широкому розумінні як процес, у вузькому – як документ.

За підсумками роботи навчального тренінгу розроблено 28 навчальних кейсів для підтримки педагогів у процесі розробки індивідуальної програми розвитку.

           Взято із сайту ПАНО ім. М.В.Остроградського

Кольорова безпека

Забезпечити захист життя та здоров'я дітей у процесі дорожнього руху є важливим завданням усіх дорослих. Для дітей з особливими освітніми потребами перебування на вулиці, залізничних станціях, в місцях інтенсивного дорожнього руху потребує відпрацювання практичних навичок. З 13 листопада фахівцями ІРЦ були проведені заняття в ігровій формі з попередження дитячого травматизму на дорогах: гра "Переведи ляльку через пішохідний перехід", "Стій-іди", "Добери знак", "Що зображено?". Підсумком проведення Тижня безпечного руху став реалізовний проект "Кольорова безпека".

 

Міжнародний день толерантності

Формування толерантності у дітей потрібно розпочинати якомога раніше, адже це сприятиме покращенню міжособистісних стосунків у суспільстві, забезпечить рівність та полегшить інклюзивні процеси. Пропонуємо використати добірку мультфільмів для перегляду та обговоренню вчителями, батьками разом з дітьми. https://youtube.com/playlist?list=PLZUXXKRWfuFJdOTFPyntL7yyN68pJ_4Ke&si=sdKrkj31pRZK2iHL 

 

Дбаємо про безпечне освітнє середовище

Забезпечення облаштування безпечного освітнього простору є важливим пріоритетом для учасників освітнього процесу зараз, в умовах воєнного стану. В рамках проєкту «Про.Спільноти: безпечне та сприятливе середовище для навчання дітей» від Центру Інноваційної Освіти «Про.Світ» за підтримки регіональних тренерок учасниця проекту, фахівець (консультант) ІРЦ Людмила Анатоліївна Окладна 8 листопада в нашій установі провела тренінгове заняття щодо безпечного та сприятливого середовища для навчання дітей. До заходу долучилася і консультант Центр професійного розвитку педагогічних працівників Людмила Боковець.

На зустрічі були висвітлені проблеми:

- безпечна дорога дитини до закладу освіти;

- перебування учасників освітнього процесу в укритті;

- розробка алгоритму дій у надзвичайних ситуаціях;

- узагальнення правил проведення інструктажів, бесід;

- психологічна безпека, захист від булінгу.

Кожна учасниця отримала необхідні знання з облаштування безпечного освітнього простору, позитивні емоції та причетність до спільноти відповідальних педагогів.

 

Здійснення кваліфікованого супроводу

Здійснення системного кваліфікованого супроводу дітей з особливими освітніми потребами є одним із завдань інклюзивно-ресурсних центрів. Але лише у співпраці з батьками вдасться досягти максимального результату з подолання освітніх труднощів.

Саме тому фахівці ІРЦ рекомендують батькам:

- дотримуватися чіткого розпорядку дня дитини;

- отримувати корекційно-розвиткові послуги згідно з розкладом занять та відповідально ставитися до запропонованих "домашніх завдань";

- не виконувати вправи замість дитини;

- дозволити дитині помилятися;

- створювати ситуації успіху;

- не порівнювати свою дитину з іншими;

- любити свою дитину, забезпечити їй щасливе дитинство.

Дбаємо про чистоту

Коли людина постійно перебуває у стресовій ситуації, перевантажена, знаходиться на межі емоційного вигорання, - важливо знайти ефективний спосіб для відновлення свого ресурсу та подбати про себе. Працівники Інклюзивно-ресурсного центру Гребінківської міської ради обрали один з найлегших, проте не менш корисних, способів перезавантаження - прибирання прилеглої території. Перебування на свіжому повітрі, наведення та підтримання чистоти, порядку сприяли позитивним емоціям та психологічному комфорту.

Зростаємо професійно

9 жовтня відбулася онлайн-консультація для фахівців ІРЦ щодо знайомства та використання комп'ютерної діагностики людей з діагнозом РДУГ та РДУ. Тест МОХО є одним з провідних перевірених СРТ тестів на ринку. Його діагностика має високу ефективність у вимірюванні наступних показників:

✓увага – це здатність не лише визначати об'єкт, але й здатність на ньому зосередитись.

✓ узгодженість дій – здатність реагувати в потрібний час точно.

✓ імпульсивність – тенденція діяти легковажно: спершу робити, а потім думати.

✓ гіперактивність – надмірна активність, коли в цьому нема потреби.

Сподіваємося, що в майбутньому матимемо цей інструмент діагностики у своїй установі.

Усе найкраще - дітям!

Співпраця Інклюзивно-ресурсного центру Гребінківської міської ради та ГО "Центр психологічної допомоги "Конфіденс" розпочалася в липні 2023 року. В межах проєкту «Зупинка: Я», який охоплює Сумську та Полтавську області, відбувається надання комплексної психологічної допомоги та психоедукації для зміцнення психічного здоров’я населення, всебічної підтримки учасників, зокрема консультації з психологом, за потреби – з психіатром, довготривалий супровід, роботу онлайн та наживо, роботу мобільних психологічних команд, які працюватимуть у різних населених пунктах, навіть найменш доступних. Учасники мають можливість долучатися до вебінарів, майстер-класів, лекцій, онлайн-зустрічей. До проєкту можуть доєднатися батьки, батьки й опікуни дітей з ООП, сім’ї з дітьми до 18 років, які втратили годувальника, спеціалісти сфери «людина-людина», які зіткнулися з вигоранням.

Нещодавно Гребінківський ІРЦ та заклади загальної середньої освіти з інклюзивним навчанням нашої громади отримали гуманітарну допомогу за сприяння ГО "ЦПД "Конфіденс" - комплект освітніх матеріалів ЮНІСЕФ "Розважальна діяльність". Щиро дякуємо партнеру за підтримку! Запрошуємо долучатися до цікавих та корисних зустрічей, які сприятимуть збереженню психічного здоров'я кожного

 

Співпраця із закладами освіти

IMG-76603a4fa9dc684a71dd0aed1f98360b-V.jpg

Відбулися засідання команд психолого-педагогічного супроводу учнів з особливими освітніми потребами у закладах загальної середньої освіти, які є основними показниками співпраці всіх учасників освітнього процесу інклюзивного навчання. Основними акцентами зустрічей були:

- постановка цілей за сферами розвитку дитини та очікувані результати, яких планується досягти;

- адаптація та модифікація освітньої програми й середовища;

- надання психолого-педагогічних та корекційно-розвиткових послуг учням з освітніми труднощами;

- розробка та затвердження індивідуальної програми розвитку дитини на I семестр навчального року.

Дякуємо закладам освіти за організованість та оперативність зустрічей. Продовжуємо консультувати та розбудовувати інклюзивну освіту разом.

Професійний розвиток 

380647204_781470470655328_7032273706438709526_n.jpg

20 вересня для педагогічних працівників Гребінківської та Пирятинської територіальних громад розпочалося навчання у рамках проєкту "Про.Спільноти: безпечне та сприятливе середовище для навчання дітей" за сприяння Центру Інноваційної Освіти «Про.Світ». Фахівець Гребінківського ІРЦ Людмила Окладна разом зі спільнотою освітян говорили про інформаційну, фізичну, психологічну безпеку в закладах освіти, виконували вправи на самопізнання та відновлення ресурсу.

Обласна інструктивно-методична нарада «Особливості організації освітнього процесу для дітей з особливими освітніми потребами у 2023-2024 н.р.

photo_2023-09-15_12-09-34.jpg

Щорічна нарада керівників інклюзивно-ресурсних центрів на початку навчального року - це майданчик обміну думками, ідеями, проблемами, пошуку вирішення низки питань, які щодня виникають на шляху успішної організації освітнього процесу дітей з особливими освітніми потребами. Варто зазначити, що в умовах воєнного стану ми маємо значні освітні втрати, які необхідно долати тільки спільними зусиллями разом з батьками, педагогами, фахівцями. Кількість дітей, які потребують тимчасової чи постійної підтримки в закладі освіти, на жаль, кожного року лише збільшується, і вже 1911 дітей здобувають освіту в інклюзивних класах закладів загальної середньої освіти та 392 дитини - в закладах дошкільної освіти Полтавської області.

Комплексна психолого-педагогічна оцінка

20230905_102549.jpg

   Фахівці ІРЦ продовжують проводити комплексну оцінку розвитку дитини та визначення її освітніх труднощів. Для здійснення обстеження батьки або законні представники дитини повинні:

- зібрати та надати до ІРЦ пакет необхідних документів;

- звернутися на первинну консультацію з метою знайомства, узгодження дати та часу проведення комплексної оцінки, особливостей її проведення;

- прийти у визначений день та час до ІРЦ або ж повідомити про неможливість візиту з вказанням причини;

- ознайомитися під підпис з висновком про проведення комплексної оцінки та отримати два його примірники.

Співпраця з громадською організацією

20230713_090934-EDIT1.jpg
image.png

Наприкінці травня стартував новий масштабний багатофункціональний проєкт «Зупинка: Я», який впроваджується громадською організацією «Центр психологічної допомоги «Конфіденс» за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Мета проєкту - надання комплексної психологічної допомоги та психоедукації для зміцнення психічного здоров’я, попередження виснаження та відновлення ресурсу українців.

У межах проєкту діє три програми, одна з яких - «Підготовка спеціалістів для роботи з дітьми з ООП». Інклюзивно-ресурсний центр Гребінківської міської територіальної громади радо долучився до підписання Меморандуму про співпрацю з громадською організацією «Центр психологічної допомоги «Конфіденс».

Об’єднавши зусилля, допомагаючи та підтримуючи одне одного, віримо, що зможемо вберегти майбутнє нашої держави.

Вебінар "Психолого-педагогічна підтримка дитини з порушенням слуху в закладі освіти"

8f3f42713975995bb9334910a98b4fac_edited.

  Слух є одним із найважливіших органів чуття людини, властивість, завдяки якій ми сприймаємо інформацію. Порушення слухової функції може впливати на природний шлях розвитку дитини – мовленнєвий розвиток, пізнавальні можливості, взаємодію з навколишнім середовищем. Тому в освітньому процесі така дитина обов'язково потребує підтримки. 7 червня спільно з Центром професійного розвитку педагогічних працівників директор Гребінківського ІРЦ провела вебінар "Психолого-педагогічна підтримка дитини з порушенням слуху в закладі освіти". Під час заходу учасники ознайомилися з основними ознаками порушень слуху у дітей та дорослих, типами освітніх труднощів та потребами необхідних адаптацій. Важливо, що захід проводився на запит педагогічних працівників, що свідчить про їх зацікавленість, бажання знати більше про дітей з особливими освітніми потребами.

Оновлення матеріально-технічної бази

20230531_104623_edited.jpg

1 червня - Міжнародний день захисту дітей.

Діти - скарб кожної нації, майбутнє країни та її гордість. Маємо кожного дня дарувати їм щастя, надійний захист, піклування та тепло.

Ми щиро радіємо, що за сприяння Гребінківської міської ради, відділу освіти виконавчого комітету Гребінківської міської ради наш ІРЦ отримав довгоочікуваний стіл для логопедичних занять. Дякуємо, що надаєте підтримку дітям з особливими освітніми потребами, дбаєте про їх комфортне перебування на заняттях!

Спостерігаємо - консультуємо

20230531_092204_edited.jpg

Проведення комплексної оцінки для особи - процес довготривалий та складний. Фахівець має не лише побачити компетентності дитини, а й вміти налагодити контакт з нею, створити позитивну атмосферу. Відповідно до нормативно-правових актів щодо діяльності ІРЦ оцінка потребує і додаткового спостереження за особою у закладі освіти чи за місцем перебування з метою уникнення ефекту "штучних умов". Тож для збору необхідної інформації 31 травня відвідали ЗДО "Теремок" та проконсультувались з педагогами, які працюють з дитиною.

Зустріч з асистентами вчителів

 
_edited.jpg
20230525_140756.jpg

Навчання дітей з особливими освітніми потребами під час воєнного стану є надзвичайно складним завданням для педагогів закладів освіти. Дистанційне навчання, відключення електроенергії, повітряні тривоги, нестабільний емоційний стан учасників освітнього процесу становили зовнішню небезпеку інклюзивного навчання. Про внутрішні загрози, слабкості, переваги та можливості навчання дітей з освітніми труднощами говорили на засіданні асистентів вчителів та вихователів 25 травня на базі Гребінківського ІРЦ. Проведення SWOT-аналізу інклюзивного навчання наприкінці навчального року дало змогу не лише зробити підсумки, а й поставити певні цілі на шляху співпраці Інклюзивно-ресурсного центру та закладів освіти громади.

День вишиванки

 
З ДНЕМ.jpg

...Любіть у труді, у коханні, у бою,

як пісню, що лине зорею…

Всім серцем любіть Україну свою —

і вічні ми будемо з нею!

В. Сосюра

Великодній тиждень в ІРЦ

      Великдень — одне з найсвітліших та найбільших християнських свят, яке з нетерпінням чекають у всьому світі. Сьогодення, на превеликий жаль, не дає змогу відчути наближення цього дня повною мірою, але заради дітей ми, дорослі, маємо докладати зусиль та знаходити можливості влаштувати їм цікаві заходи. Тож передсвятковий тиждень в нашій установі виявився насиченим, яскравим та тематичним.

Фахівець ІРЦ Васильчук Оксана Олегівна провела для дітей майстер-клас з прикрашання писанок: декупаж серветками та розмальовування ватними паличками. Діти ознайомилися з техніками, переглянули пізнавальне відео про традиції Великодня та мали змогу разом з дорослими зробити тематичне фото.

 

Рівні підтримки в освітньому процесі

Розробка методичного матеріалу Інклюзивно-ресурсного центру Гребінківської міської ради щодо надання підтримки дітям, які мають освітні труднощі в закладах освіти  

Працюємо відповідально 

Фахівці ІРЦ продовжують надавати корекційно-розвиткові заняття для дітей раннього віку, дітей, які не відвідують заклади дошкільної освіти та учнів, які мають освітні труднощі та здобувають освіту у формі педагогічного патронажу. 

 

 

В умовах воєнного стану особи, які є внутрішньо переміщеними, здобувають освіту з використанням технологій дистанційного навчання, але не отримують корекційно-розвиткових або психолого-педагогічних послуг за місцем навчання внаслідок особливостей психофізичного розвитку, можуть звертатися до Інклюзивно-ресурсного центру з метою проведення комплексної оцінки, у тому числі повторної, та здійснення системного кваліфікованого супроводу. 

 

 

Всесвітній день розповсюдження інформації про проблему аутизму

bottom of page